Local Sunday Dashboard for May Day – Grand Forks Herald

0

ND USA State Freestyle and Greco Tournament
In Jamestown, Saturday
Grand Forks Gladiators Greek results
6U
45: Levi Konickson, GFG, vs. Aaron Nilson, Tech Team, 0:24 (first place)
8U
53 — Genevieve Burger, Tech Team, vs. Macavius ​​Murphy, GFG, 2:45 (fifth place); 56 – Hudson Haaland, Hazen Wrestling Club, vs Caleb Konickson, GFG, Dec. 6-8, 14-8 (second place)
12U
86 – Rhys Safratowich, GFG, vs. Kayden Egeberg, Maypac Wrestling, 3:16 (first place); 92 — Gunner Burke, Bison Wrestling Club, vs. Brody Ray, GFG, no contest (second place)

16U
152 – Waylon Cressel, WF Wrestling Club, vs. Brendan Winn-Kelley, GFG, 1:03 (second place)
Junior
195 — Cyncere Haskins, GFG, vs. Anthony Houle, Casselton Crushers, TF 12-0 (second place)
Girls
156 – Allyssa Johnson, GFG, vs. Shelby Zachmeyer, Maypac Wrestling, 0”27 (first place)

Grand Forks Gladiators Freestyle Results
6U
45 — L. Konickson, GFG, vs. Axel Mellmer, Pursuit Wrestling Club, TF 10-0 (first place)
8U
43 – Liam Morgan, GFG, vs. Konner Tucker, Dickinson Wrestling Club, TF 12-2; 53 — Murphy, GFG, receives a bye (fifth place); 56 – Porter Orn, Jamestown Taz Wrestling, vs. C. Konickson, GFG, Dec. 8-8 (3rd place)
10U
105 — Espn Schiele, GFG, received a bye (fifth place)
12U
67 – Gabe Inglish, Carrington Pitcrew Wrestling Club, vs. Kamdyn Goulet, GFG, TF 10-0 (second place); 86 – Safratowich, GFG, vs Brennli Wilkens, Hazen Wrestling Club, 0:41 (fifth place); 92 – Ray, GFG, vs Kolton Grimm, Pursuit Wrestling Club, Dec. 16-11 (1st place)
14U
187 – Brodie Scott, Hettinger Huskies, vs. Brody Behm, GFG, Dec. 9-3
16U
113 – Cohen Bell, Stanley Wrestling Club, vs. Cesar Cruz, GFG, TF 10-0 (second place); 152 – Cressel, WF Wrestling Club, vs. Winn-Kelley, GFG, TF 12-0 (second place)
Junior
195 — Cyncere Haskins, GFG, vs. Houle, Casselton Crushers, 4:09 (second place)
Girls 10U
65 – Charlie Claymore, Hettinger Huskies, ahead of Eryn Johnson, GFG, 1:04 (second place); 90 – Piper Haase, Hettinger Huskies, vs. Hailey Sauter, GFG, TF 11-0 (second place)
Girls 12U
110 – Adaleene Hasen, Lisbon Broncos, vs. Emily Sauter, GFG, 1:20
Girls 14U
119 – Marlie Stremick, GFG, vs. Clancy Meyer, Dickinson Wrestling Club, 0:46 (first place)
Girls 16U
152 – Gabby Romans, Jamestown Taz Wrestling Club, vs Olivia Ochoa, GFG, Dec. 8-6
Junior girls
164 – Johnson, GFG, vs. Zachmeier, Maypac Wrestling, TF 11-0 (first place)
REMARK: Grand Forks Gladiators wrestlers Allyssa Johnson and Levi Konickson both won NDUSAW triple crowns at the tournament by winning the Folkstyle State, Freestyle State and Greco State events. The last time the Grand Forks Gladiators won a triple crown was with Rhys Safratowich in 2018.

Saturday’s results
Devils Lake in Fargo South, postponed
Crookston vs. Barnesville (Jim Karn Classic), canceled
Barnesville vs. Red Lake County (Jim Karn Classic), canceled

EDC
Conference / General
West Fargo 2-0 3-2
WF Sheyenne 1-0 3-2
Shanley 1-0 2-2
GF Central 1-0 2-3
Waveton 1-1 3-5
GF Red River 0-0 3-0
Fargo North 0-0 1-3
Fargo South 0-0 0-2
Valley town 1-2 2-3
Devils Lake 0-1 2-1
Fargo Davies 0-2 0-2

Saturday’s results
GF Central vs. Turtle Mountain (at Devils Lake), canceled
GF Central vs. Bismarck Legacy (at Devils Lake), canceled
Moorhead 14, Hill-Murray 13

EDC
Conference / General
West Fargo 4-0 4-1
Fargo South 2-0 1-0
GF Red River 2-0 1-0
WF Sheyenne 1-0 1-0
Fargo North 2-2 1-1
GF Central 2-2 1-1
Valley town 0-1 1-5
Devils Lake 0-2 0-1
Shanley 0-4 0-2
Fargo Davies 0-2 0-2

Saturday’s results
Fargo North 2, GF Central 1
West Fargo 0, Fargo Shanley 0, draw
Fargo South to West Fargo Sheyenne, postponed to 5/7

Invitation to Fergus Falls
At Pebble Lake Golf Course, Saturday
Event canceled due to weather

summit league
Conference / General
South Dakota St. 15-2 34-10
Omaha 14-4 26-12
South Dakota 11-7 27-20
NA Status 8-7 26-20
St. Thomas 7-11 12-33
Kansas City 6-11 10-33
North Dakota 4-13 14-35
Western Illinois 4-14 8-33

Sunday’s results
Omaha 4-7, Kansas City 3-0
South Dakota 5, Western Illinois 2

North Dakota 11-3, North Dakota State 10-7
NDS 042 112 0 –10 11 2
UND 310 042 X –11 17 1
WP: Jannay Jones; LP: Savvy Williams
Strong points – ND State: Molly Gates 1×3, R, Emilee Buringa 2×4, R, Dez Cardenas 1×4, R, Cameryn Maykut 1×4, 2 RBI, Reanna Rudd 3×4, 3R, 3 RBI, 2 HR, Avery Wysong 2×4, 2R, RBI, Nicole Licea R, Skylar Padgett 1×3, R, 4 RBI, RH; UND: Madi Moore 5×5, 4R, 2 RBI, Jocelyn Kirk 3×5, R, 2 RBI, Chevelle Sartin 1×4, RBI, Lauren Feld 2×3, R, 2 RBI, Madison Pederson 1×4, R, RBI, HR, Mariah Peters 2×4, R , Izzy Haslett 2×4, 2R, Alyssa Rios RBI, Jagger Datan R
NDS 000 032 2 –7 8 0
UND 000 000 3 –3 4 1
WP: Lainey Lyle; LP:Jackie Albrecht
Strong points — ND State: Gates 1×4, R, Emilee Buringa 2×2, R, 2 RBI, Cardenas 2×4, RBI, Maykut R, Faith Daehlin R, Wysong 2×3, R, 2 RBI, HR, Padgett 1×3, 2R, Lyle 10 SO; UND: Chevelle Sartin 1×3, R, Feld R, Cassie Castaneda 1×2, R, Pederson RBI, Peters 1×2, 2 RBI
Saturday’s results
North Dakota DH vs. ND State, rescheduled to 5/1 at 2 p.m. in Fargo due to weather
South Dakota 9-8, Western Illinois 0-7
Omaha 8, Kansas City 4

Big Ten
Sunday’s result
Michigan 8, Minnesota 4
Saturday’s result
Michigan 1, Minnesota 0

northern sun
Conference / General
Augustan 24-2 40-7
State of Minnesota. 22-4 40-10
Winona St. 19-5 33-13
Minnesota-Duluth 20-6 35-12
Saint Cloud 20-6 32-15
Concordia-SP 14-10 31-12-1
High Iowa 12-13 21-24
Wayne State 12-14 15-32
Rue Minot 9-11 28-16
Southwest Minnesota 8-14 16-29
Sioux Falls 7-14 19-23
Rue Bemidji 8-18 11-35
UMary 5-15 7-33
Minnesota-Crookston 6-20 15-36
MSU Moorhead 4-20 7-33
Northern State 3-21 11-35
Sunday’s results
Minnesota Southwest State 11-5, Minnesota Crookston 6-2
High Iowa 14-3, MSU Moorhead 3-5
Concordia-St. Paul 10-8, Minot State 3-6
MSU Mankato 7-12, U Mary 2-4
St. Cloud State 11-6, Wayne State 0-5
Winona State 4-10, Northern State 0-0
Sioux Falls 6-8, Bemidji State 5-0
Augustana 2-2, Minnesota Duluth 1-1
Saturday’s results
Minnesota Crookston in Southwestern Minnesota Postponed to 5/1 Due to Weather

North Star
Conference / General
Bellevue 24-2 38-11
Valley town 16-5 29-15
Dakota St. 13-10 18-24
Dickinson St 10-10 18-24
Mayville St. 10-12 13-24
Waldorf 9-12 9-26
Presentation 5-18 11-27
Viterbo 4-22 8-36
Sunday’s results
Dakota State DH at Valley City State, canceled
Viterbo 10-2, Presentation 1-1
Graceland 8-3, Waldorf 7-0
Saturday’s results
Dakota State DH at Valley City State, canceled
Waldorf DH at Dickinson State, canceled

great plains
Saturday’s results
Northwestern College 7-9, Jamestown 1-9

summit league
Sunday’s results
ND State DH to SD State, canceled due to weather conditions
St. Thomas 12, West Illinois 2
Oral Roberts 11, Northern Colorado 1
Omaha at Penn State, canceled
Saturday’s results
ND State to SD State, postponed to 5/1 due to weather
Oral Roberts 10-1, Northern Colorado 1
Penn State 4, Omaha 3
Western Illinois at St. Thomas, postponed

Big Ten
Sunday’s result
Michigan State 9, Minnesota 7
Saturday’s result
Michigan State 2, Minnesota 1

northern sun
Conference / General
Minnesota State 23-3 30-5
Augustan 28-4 38-7-1
Rue Saint-Cloud 24-4 32-10
Rue Minot 17-9 23-18
Sioux Falls 16-16 24-23
Winona St. 10-11 12-20
UMari 13-15 21-22
Minnesota-Duluth 12-14 18-21
Wayne Street 11-15 17-23
North Street 9-13 14-21
Concordia-St. S 11-17 17-23
Minn-Crookston 7-14 15-25
High Iowa 7-18 9-27
Southwest Minnesota 7-19 14-24
Rue Bemidji 2-25 5-36
Sunday’s results
Minnesota Duluth 7-3, Minot State 6-2
MSU Mankato 20, Upper Iowa 3
Concordia-St. Paul 8-8, Wayne State 7-7
UMary 4-5, Northern State 2-0
Augustana 2-12, Sioux Falls 0-4
Southwest Minnesota State 8-8, Bemidji State 7-1
Saturday’s results
Minnesota Crookston at St. Cloud State, canceled due to weather
Bemidji State in southwestern Minnesota, canceled due to weather conditions
Concordia-St. Paul at Wayne State, canceled due to weather
Sioux Falls to Augustana, postponed

North Star
Conference / General
Bellevue 25-2 41-10
Dakota State 15-9 29-16
Dickinson St 12-9 19-22
Waldorf 12-10 14-25
Mayville St. 13-13 16-21
Valley Town Street 11-11 20-20
Viterbo 5-20 14-34
Presentation 3-22 5-43
Sunday’s results
Mayville State to Valley City State, canceled
Dickinson State 8, Presentation 3

Summit League Tournament
In Newton, Kansas
Sunday’s results
Team Totals
1. ND State 276, 2. Denver 281, 3. (tie) Oral Roberts and SD State 282, 5. Kansas City 287, 6. Western Illinois 288, 7. St. Thomas 294, 8. South Dakota 296, 9 (tie) Omaha and North Dakota 298
North Dakota Placers
T23. Zacharie Hinschberger 73 years old, T30. Grayson Wetch 74, T32. Brandon McGarry75, T40. Alex Skarperud 76, T44. Lucas Feterl 77

PBR Pendleton Whiskey Speed ​​Tour
At the Alerus Center
Saturday’s results
(Round 1-Round 2-Round 3-Event Aggregate-Event Points)
1. Grayson Cole, 86-88-174.00-39 Points.
2. Cody Casper [1]84-85.5-169.50-23 Points.
3. Blake Smith, 87-0-87.00-17 Points.
4. Trace Brown, 86.5-0-86.50-10 Points.
5. Griffin Smeltzer, 86-0-86.00-5 Points.
(tie). Cladson Rodolfo, 86-0-86.00-5 Points.
(tie). Mason Moody, 0-86-86.00-7 Points.
8. Silvano Alves, 85.5-0-85.50-1 Points.
9. Patterson Starcher, 85-0-85.00-1 Points.
10. Rafael Jose de Brito, 84-0-84.00


Source link

Share.

About Author

Comments are closed.